loader

Google Cloud’da, etkili bir entegrasyonunun bir kuruluşun dijital dönüşüm yolculuğu için temel olduğuna inanıyoruz. İyi tasarlanmış bir dijital dönüşüm stratejisi, sizi rekabetçi tutmaktan çok daha fazlasını yapmalıdır.BT personelini yoğun görevlerden uzaklaştırarak, yeniliklere ve yüksek etkili projelere odaklanmalarına izin vererek sizi mükemmel konuma getirmelidir. .

Çoğu durumda buluta geçiş, dijital dönüşümün ilk adımıdır çünkü maliyet tasarrufu ve gelişmiş esneklik için hızlı ve basit bir yol sunar. Bu makalede şirket içi veya bulutta barındırılan altyapının Google Cloud’a taşınmasına odaklanacağız.

Dürüst olmak gerekirse, dijital dönüşüme başlarken ve buna karşılık gelen bir geçiş stratejisi planlarken tek bir doğru cevap yoktur. Her dönüşümün kendine özgü nüansları ve benzersiz düşünceleri olacaktır. Seçeneklerin artılarını ve eksilerini anlamak ve buna göre kararlar vermek gerekir.

Nereden başlamalı?

Başlangıç noktanızı anlamak, başarılı bir uygulama geçiş stratejisi planlamak ve yürütmek için çok önemlidir. Yalnızca teknik gereksinimleri değil, aynı zamanda iş hedeflerinizi (hem şimdiki hem de gelecekteki), kritik zaman çizelgelerini ve kendi dahili yeteneklerinizi de içeren kapsamlı bir yaklaşım benimseyin. Durumunuza bağlı olarak, değer elde etme süresi ile ilgili olduğu için aşağıdaki kategorilerden herhangi birine girebilirsiniz. Geçiş için herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur, ancak buradaki kilit nokta, hangi yolu seçerseniz seçin, bunun üzerine inşa etmenin ve buluttan artan bir şekilde daha fazla yararlanmaya devam etmenin her zaman bir yolu olduğunu bilmektir.

Google Cloud’a geçmeli misin?

Uygulamanızın buluta geçip geçemeyeceğini ve taşınması gerekip gerekmediğini belirlemek için kendinize aşağıdaki soruları sorarak başlayın:

 1. Uygulama yığınımın bileşenleri sanallaştırılmış mı yoksa sanallaştırılabilir mi?
 2. Uygulama yığınım, her türlü lisans, güvenlik, gizlilik ve uyumluluk gereksinimlerini desteklemeye devam ederken bir bulut ortamında çalışabilir mi?
 3. Tüm uygulama bağımlılıkları Bulutta desteklenebilir mi?

Yukarıdaki sorulardan herhangi biri için yanıt “hayır” ise, bu uygulama bileşenlerini bir bulut teklifiyle değiştirmenin uygun olup olmadığının değerlendirilmesi önerilir. Değilse, diğer uygulama bileşenlerinizin geçişine odaklanırken dijital dönüşümünüzün ilk aşamasında bu bileşenleri şirket içinde bırakmanız önerilir.

Şirket içi saklama artık geçerli değilse (örneğin, veri merkezinizi tamamen kapatmanız gerekiyorsa) veya bulut kaynaklarına yakınlığı artırmak istiyorsanız, Google Cloud’s Bare Metal Solution  çözümünden yararlanın.

Size en uygun geçiş yolu hangisi?

Dönüşüm yolculuğunuza çıkarken, Google Cloud’a beş temel taşıma türünü düşünmenizi öneririz:

 1. Google Cloud tarafından yönetilen hizmetlere geçiş
 2. Google Kubernetes Engine (GKE) veya Anthos’taki container’lara geçiş
 3. GCE’de (Google Compute Engine) Sanal Makinelere Taşıma (“Lift and Shift”)
 4. Google Cloud VMware Engine’e Geçiş
 5. Google Cloud Bare Metal Çözümüne Geçiş

İşte bazı örnek senaryolar:

Agresif zaman çizelgeleri ile uğraşıyorsanız, “lift and shift”, buluta taşınarak anında altyapı modernizasyonu elde etmek için iyi bir seçim olabilir. Daha sonra ek modernizasyonu işlemlerini yaparak süreci tamamlayabilirsin.

Buluta geçmenin avantajlarından hemen yararlanmak istiyor ancak hala kısıtlı bir süre ve becerileriniz varsa, o zaman “lift and optimize” harika bir seçimdir. Bulutta, sanal makineleri veya VMware kullanarak, aynı sanallaştırılmış tanıdık ortamı kullanırsınız, böylece artık bulut esnekliğinden ve ölçeğinden yararlanabilirsiniz.

Bulutun tüm avantajlarından (örn. Esneklik, ölçeklendirme, yönetilen hizmetler) hemen yararlanmak istiyorsanız, geçişle birlikte daha agresif bir şekilde (örn. Konteyner teknolojisini benimseyerek) modernize etmek en verimli olabilir. “Move and improve” ve “refactoring” bu duruma çok uygundur, ancak mevcut uygulamalarda onları konteyner dostu ve/ veya serverless  hale getirmek için gereken bazı değişiklikler nedeniyle bu stratejiyi yürütmenin biraz daha uzun süreceğini bilin.

Aşağıdaki karar ağacı, başvurunuz için hangi yolun doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Yaygın kullanımlar

Kullanım örneği 1: Hibrit Bulut

 1. Cloud interconnect kullanarak on-premise ve bulut arasındaki bağlantıyı kurun .
 2.  Google Compute Engine (GCE ), Google Kubernetes Engine (GKE), Google Cloud VMware Engine (GCVE) veya Anthos gibi kaynakları içeren bir bulut alanı oluşturun.
 3. Ardından yukarıdaki uygun kaynaklardan birinde on-premise makinelerinizi “lift and shift” veya “lift and optimize” yaparak buluta taşıyın.
 4. Bu noktada, mevcut veri merkezindeki yoğunluğu azaltmak için trafik akışını Google Cloud’a göndermeye hazırsınız.

Kullanım örneği 2: Anthos ile modernleştirin

 1. Cloud interconnect kullanarak GCP’ye ağ bağlantısı kurun .
 2. Bir bulut alanı oluşturun.
 3. Ardından, on-premise iş yüklerinizi “lift and shift” ile buluta taşıyın.
 4. Anthos’u on-premise için oluşturun.
 5. Ardından, Uygulamaları hem şirket içinde hem de bulutta modernleştirin.

Kullanım senaryosu 3: Land, Expand, Retire

 1. Cloud interconnect kullanarak GCP’ye ağ bağlantısı kurun .
 2. Bir bulut alanı oluşturun.
 3. Ardından, tüm iş yüklerini taşıyın.
 4. Son olarak, tamamlandığında Veri Merkezini kullanımdan kaldırın.

Kullanım örneği 4: Disaster Recovery

 1. Cloud interconnect kullanarak GCP’ye ağ bağlantısı kurun .
 2. Bir bulut alanı oluşturun.
 3. Artık tüm iş yüklerini Cloud’da kopyalamaya hazırsınız.
 4. Ardından, birincil kullanıcı bağlantısını Bulut ile değiştirin.

Sonuç

Dijital dönüşüm yolculuğunuzun başlangıcında veya ortasında olun, Google Cloud nerede olursanız olun sizinle buluşur ve daha esnek ve çevik bir altyapıya doğru ilerlemenizi kolaylaştırır. Umarız bu adımlar yolculuğunuzda bir başlangıç noktası görevi görür ve dijital dönüşüm yolculuğunuzu kolaylaştırır.

Daha fazla bilgi için ve GCP ücretsiz denemek için bizlere ulaşın.