loader

Kullanıcılara çevrim içi dosya paylaşma seçeneği sunan Google Drive, istenen herhangi bir cihazdan erişim sağlanabilen bir platformdur. Sahip olduğu özellikler sayesinde Google Drive ile dosya paylaşımı yaparak özel kişilerle ya da herkese açık şekilde dosya iletimi gerçekleştirilebilmektedir. Paylaşım yapmaksa oldukça kolaydır. Bunun için öncelikle bir Google Drive hesabına sahip olunması gerekir. Ardından paylaşım için gereken adımlar sırayla yapılarak dosyalar istenen kişilere farklı yöntemlerle iletilebilmektedir.

Google Drive Dosya Paylaşımı İçin Yapılması Gerekenler

Kullanıcılar, Google Drive üzerinden dosya paylaşımı yapmak için bazı işlemleri gerçekleştirmelidir. Bunun için internete bağlı bir akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar kullanılmalıdır. Dosya paylaşımı için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.
1- Google Drive hesabına giriş yapın.
2- İstediğiniz dosyayı seçin ve sağ tıklayın.
3- “Paylaş” seçeneğine tıklayın.
4- Paylaşmak istediğiniz kişilere ait e-posta ya da kullanıcı adı girin.
5- Paylaşım izinlerini düzenleyin. (Yorum ekleme, yalnızca görüntüleme, düzenleme vb.)
6- Opsiyonel olarak isterseniz bir mesaj ekleyin.
7- “Gönder” ya da “Paylaş” yazısına tıklayarak paylaşımı başarıyla tamamlayın.

Dosya Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Her kullanıcının Google Drive ile dosya paylaşma hakkı sınırsızdır. Bu nedenle dosya miktarı önemli olmaksızın istenilen tüm dosyalar diğer kişilerle paylaşılabilmektedir. Kişisel olarak yükleme yapılan klasörleri paylaşmak için önce klasörü bulmak, ardından sağ tıklayarak “paylaş” seçeneğini seçmek gerekir. Açılan penceredeki bilgileri doldurduktan sonra klasörler gerekli kişilere iletilmektedir. Bir başkasına ait dosyaların paylaşılabilmesi de mümkündür. Paylaşım yapılacak dosyanın indirilerek yeniden Google Drive’a yüklenmesi gerekmez. Bunun için Google Drive dosya paylaşımı adımları izlenmeli, açılan klasörde sağ tıklayarak “Paylaş” yazısı seçilmelidir. Pratik bir yöntem olduğundan dolayı dosyaların teker teker gönderilmesi, indirilmesi ya da farklı uygulamaların kullanılması gerekmez.

Mobil Cihazlardan Google Drive Dosya Paylaşımı

Hem kişisel amaçlar hem de iş hayatının gereksinimleri dolayısıyla telefondan Google Drive dosya paylaşımı yoğun bir biçimde yapılmaktadır. Bunun için ilk olarak akıllı telefona Google Drive uygulaması indirilmelidir. Uygulama içinde oturum açtıktan sonra paylaşılması gereken klasör bulunmalıdır. Arama ve filtreleme bölümlerinden yardım alınarak hızlı şekilde bulunan dosyalar teker teker seçildikten sonra paylaşma düğmesine tıklanmalıdır. Bu alana e-posta ya da kullanıcı bilgileri girilerek paylaşım izinleri yapılandırılmalıdır. Gönder yazısına tıklandıktan sonra telefon üzerinden dosya paylaşımı yapılmış olur. Cep telefonlarında tarayıcı kullanılarak da Google Drive’da dosya paylaşımı yapılabilmektedir. Bunun için tarayıcıda oturum açmak veya gönderilmek istenen dosyaya erişim sağlamak gerekir. Klasörü seçtikten sonra üst menüde yer alan “Paylaş” yazısına tıklanması yeterlidir. Açılan pencerede e-posta ya da kullanıcı adı girildikten sonra dosyalar istenen kişilere iletilir. Aynı işlemler cep telefonlarında olduğu gibi tabletler üzerinden de yapılabilmektedir.

Google Drive Linki Oluşturma ve Paylaşma

Link oluşturarak da Google Drive dosya gönderme işlemi yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle gönderilmek istenen klasör seçilmeli ve üst menüden “Paylaş” yazısına tıklanmalıdır. Açılan pencerede kullanıcı bilgilerini girmek yerine “Link oluştur” seçeneği tercih edilmelidir. Paylaşmak istenen kişiler seçilerek ya da linki kopyalayarak Drive üzerinden dosya gönderimi yapılabilmektedir.

Drive Dosyası Nasıl Herkese Açık Yapılır?

Dosyayı yalnızca bir grupla değil tüm Google Drive kullanıcılarıyla paylaşmak için dosyayı herkese açık hale getirmek gerekir. Bunun için Google Drive herkese açık dosya paylaşımı seçeneğinden yardım alınabilir. Aşağıdaki adımları izleyerek dosyayı herkese açık hale getirebilirsiniz:

  1. Paylaşılacak klasörü seçtikten sonra sağ tıklanır.
  2. “Paylaş” seçeneği seçilir.
  3. Açılan pencerede “Link oluştur” bölümüne tıklanır.
  4. Link oluşturulan alanın altında paylaşım ayarları yapılandırılır.
  5. “Herkese açık” seçeneği etkinleştirilir.
  6. Ardından linki kopyalayarak dosya herkese açık bir biçimde paylaşılır.

Google Drive Dosya Gönderme

Dosya gönderme işlemi bazı sınırlamalara tabidir. Ancak bu durum ücretsiz şekilde kullanılan Drive hesapları için geçerlidir. Büyük dosyaları yüklerken en fazla 5 TB boyut sınırlaması vardır. Her kullanıcının yükleme sınırı ücretsiz versiyonda 15 GB olduğundan dolayı Google Drive dosya gönderme boyutu farklılık gösterebilmektedir. Ancak küçük boyuttaki dosyaların sınırsız şekilde gönderilmesi mümkündür. Daha büyük dosyalar için ücretli Google Drive hesabına sahip olunması gerekir.

Google Drive Paylaşılan Dosyayı Görme

Bir kullanıcının paylaştığı dosyanın görülebilmesi için paylaşım linki ya da dosya daveti alınması gerekir. Alınan link ya da davet sayesinde Google Drive paylaşılan dosyayı görme işlemi yapılabilmektedir. Ayrıca bireysel olarak paylaşılan dosyaları görüntülemek için Drive hesabına giriş yapmak ve menüden “Paylaşılanlar” bölümüne tıklamak gerekir. Bu bölümde paylaşılan tüm dosyalar görüntülenebilir.

Google Drive Dosya Yükleme ve Paylaşma

Yeni yüklenen bir dosyayı paylaşmak için kişisel Drive hesabında oturum açılmalıdır. “Yeni” düğmesine tıklandıktan sonra istenen dosya Drive’a aktarılmalıdır. Ardından “Ayarlar” bölümünden “Link paylaşımı” seçeneği işaretlenmeli ya da e-posta üzerinden davet oluşturarak paylaşma işlemi tamamlanmalıdır. Bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız, Google Drive Nasıl Kullanılır? içeriğimizi inceleyebilirsiniz.