loader

En çok kullanılan veri paylaşım ve depolama alanlarından biri olan Google Drive oldukça basit bir kullanım şekline sahiptir. Dosya indirme, düzenleme ve paylaşma seçenekleri bir arada olduğundan dolayı tek bir alandan pek çok işlem yapılabilmektedir. Ayrıca bilgisayar ve mobil üzerinden kullanılabilen bu platform farklı cihazlardan aynı hesaba erişim şansı sunar. Dolayısıyla kullanıcılar istedikleri her an Drive hesaplarındaki dosyalara erişim sağlayabilmektedir.

Google Drive Nedir?

Bulut tabanlı bir dosya paylaşım ve depolama merkezi olan Google Drive, Google tarafından sunulan bir online platformdur. Bu platformda çevrim içi olarak dosyaları saklamak ve paylaşmak dışında düzenleme gibi işlemler yapılabilir. Kullanıcılar pek çok dosya türünü sisteme yükledikten sonra farklı cihazlardan sisteme girebilir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak ve Google Drive’ı yakından tanımak için “Google Drive Nedir?” isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

Google Drive Dosya İndirme Nasıl Yapılır?

Google Drive, bilgisayarlar ve mobil cihazlar üzerinden hızlı ve ücretsiz bir şekilde dosya indirme işlemlerine olanak sağlar. Bunun için ilk olarak Google Drive hesabına girmek, ardından indirmek istenilen dosyayı açmak gerekir. Açık olan dosyaya sağ tıklamak ve “İndir” yazısına basmak dosyanın cihaza indirilmesi için yeterlidir. Dosya indirme işlemi hem bireyin kendi belgeleri hem de başkasının paylaştığı belgeleri kapsayabilmektedir. Bu sayede kişisel amaçlar ya da iş doğrultusunda paylaşılan dosyalar kısa sürede cihaza kaydedilir. Cihaz değişikliğine gidildiğinde benzer işlemlerin tekrarlanmasıyla yedeklemeler cihaza yeniden yüklenebilmektedir.

Google Drive Dosya Paylaşma

Pek çok dosya türünü destekleyen Google Drive, dosya paylaşma özelliği sayesinde farklı uygulamalara duyulan ihtiyacı azaltır. Oldukça yüksek boyuttaki dosyaları bile paylaşma şansı sunduğu için oldukça kullanışlıdır. Dosya paylaşmak içinse ilk olarak bir dosya eklemek veya eklenmiş dosyayı açmak gerekir. Klasörü seçtikten sonra “Paylaş” yazısına tıklanmalı ve paylaşım ayarları yapılandırılmalıdır.

Paylaşım ayarları dosyaların kimler tarafından görüntülenebileceğinin ayarlanmasını sağlar. Ayrıca dosyayı açmak için kullanıcıdan izin alınması ya da farklı bilgiler girilmesini de gerektirebilmektedir. Bu sayede klasör içinde yer alan dokümanlar güvende kalır ve üçüncü kişilerin verilere erişimi engellenir. Paylaşım yapılacak kişilerin e-posta adreslerinin girilmesi ve “Paylaş” yazısına tıklanması dosyanın iletilmesini sağlar.

Bu konu hakkında daha fazla bilgiye, Google Drive’da nasıl dosya paylaşılır isimli içeriğimizi inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Google Drive’a Nasıl Giriş Yapılır?

Bir Google hesabı oluşturduktan sonra kullanıcı bilgileri girilerek hesaba giriş yapılabilir. Bunun için web tarayıcısından ya da mobilden www.google.com adresine gidilmelidir. Aşağıdaki adımları takip ederek Google Drive’a giriş yapabilirsiniz.
1- Web tarayıcısından Google hesabınızla oturum açın.
2- Oturum açtıktan sonra menüyü seçin.
3- Menüde yer alan Drive seçeneğine tıklayın.
4- Google Drive’a girmek istediğiniz e-posta adresini seçin.
5- Giriş işlemi başarılı şekilde tamamlandığında Google Drive’a giriş yapmış olursunuz.

Google Drive’dan Nasıl Çıkış Yapılır?

Verilerin güvenli şekilde saklanabilmesi için Google tarafından uygulanan pek çok güvenlik önlemi vardır. Ancak hesabın başka cihazlarda açık kalması gibi durumlar kullanıcıdan kaynaklanan veri hırsızlığına neden olabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçmek için Google Drive hesabından çıkış yapılması gerekir. Drive hesabındaki oturumu kapatmak için sağ üst köşede yer alan profil fotoğrafına tıklanmalıdır. Tıklamayla birlikte aşağıda yer alan “Oturumu kapat” seçeneği işaretlenmelidir. Bu sayede Drive oturumu sonlandırılmış olur. Bir başkasının sonradan hesaba girmemesi için ortak kullanılan cihazlarda şifrenin kaydedilmemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Mobil Cihazlarda Google Drive Nasıl Kullanılır?

Cep telefonlarında ya da tabletlerde Google Drive kullanılabilmektedir. Bunun için iOS ya da Android sistemlerine ait mağazalardan Google Drive uygulamasının indirilmesi gerekir. Uygulama yüklendikten sonra Google hesabıyla oturum açılmalıdır. Uygulamalar dosyalara erişmek ve yeni dosyalar yüklemek için de kullanılabilmektedir. Yüklenmiş dosyaları düzenlemek, paylaşmak ya da dosya üzerinde eş zamanlı çalışmak için de mobil uygulamadan yardım alınabilmektedir.

Bilgisayarda Google Drive Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar, bilgisayar üzerinden Google Drive’a erişerek pek çok işlemi yerine getirebilmektedir. Bunun için bir web tarayıcısını açarak Google Drive’a ait web sitesinin ziyaret edilmesi gerekir. Oturum açma işleminin ardından kişisel dosyalara erişim sağlanır. Dosyaları düzenlemek, paylaşmak, yedeklemek ya da indirmek için kullanılabilen Google Drive, tek bir kanaldan pek çok işlemin gerçekleştirilebilmesine yardımcı olur. Google Drive’ı kullanırken bilinmesi gereken temel adımlar:

 1. Dosya yüklemek için “Yeni” yazısına ya da “+” düğmesine tıklanmalıdır.
 2. Dosyaları sürükleyerek ya da dosya içinden seçerek yüklemek mümkündür.
 3. Düzenleme yapılacak dosyaların üzerine tıklanarak çevrim içi düzenleme araçları
  kullanılabilir.
 4. Paylaşım yaparken istenen klasörün seçilmesi ve “Paylaş” tuşuna tıklanması yeterli
  olur.
 5. Paylaşım sırasında ayarları kişisel olarak yapılandırabilirsiniz.
 6. Arama motoru sayesinde istenen dosyaya hızlı şekilde erişim sağlanabilir.
 7. Filtreleme özelliğiyle yalnızca belirli özelliklere sahip olan dosyalar görüntülenebilir.