loader


Dosyaları Google Drive’a yüklemek ve diğer kişilerle paylaşmak oldukça kolaydır. Hem iş yaşamı için hem de kişisel paylaşımlar için kullanılan Google Drive, bilgilerin üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesini engeller. Paylaşım yapılacak kişiler özel olarak seçilebildiğinden dolayı dosya aktarma işlemleri korkusuzca yapılabilmektedir. Üstelik işlemler farklı cihazlardan, tarayıcılardan, bilgisayar uygulamasından ve mobil uygulamadan da kolaylıkla yapılabilmektedir.

Google Drive Nedir?

Dosya depolama, paylaşma ve yönetme merkezi olan Google Drive, bulut tabanlı bir yazılımdır. Google tarafından hazırlanan bu platform çevrim içi olarak kullanılabilmektedir. Metin belgeleri, fotoğraflar, videolar, sunumlar ya da diğer özel klasörler Google Drive kullanılarak depolanabilmekte veya başkalarına gönderilebilmektedir.


Google Drive, ücretli ve ücretsiz şekilde kullanılabilen bir uygulamadır. Her Google kullanıcısı için ilk aşamada 15 GB ücretsiz depolama alanı sunulmaktadır. Diğer işlemler ve büyük depolama alanları içinse özel fiyatlar ve kampanyalar düzenlenmektedir. Google Drive hakkında ayrıntılı bilgi almak isterseniz “Google Drive Nedir?” başlıklı yazımızı inceleyebilir ve güncel bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Google Drive Ne İşe Yarar?


Dünya genelinde önemli bir kullanım alanına sahip olan Google Drive, oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. İnternete bağlı olan tüm cihazlardan hesaplara erişilebildiği için bilgiler her zaman ulaşılabilir hale gelmektedir.
Farklı cihazlar üzerinden Google Drive’a dosya yükleme, düzenleme, paylaşma seçenekleri mevcut olduğu için hem kişisel yaşamı hem iş hayatını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca yedeklemeler için de Google Drive kullanılabilmekte olup cihaz değişikliği yaşansa bile önemli bilgiler kayıt altında tutulabilmektedir.


Google Drive’ın en önemli özelliği güvenilir olmasıdır. Bulut tabanlı bir depolama merkezi olduğundan dolayı fiziksel olarak yer kaplamamaktadır. İki adımlı güvenlik doğrulamaları, dosya paylaşım ayarları, özel izinler ve daha fazlasıyla verilerin üçüncü kişilerin eline geçmesini engellemektedir. Dolayısıyla önemli bilgilerin güvende kalması ve kaybolmaması adına Google Drive en güvenilir uygulamalardandır.

Tarayıcı Üzerinden Drive’a Dosya Yükleme

Dosyaları Google Drive’a yüklemek için en çok tercih edilen yöntem, bilgisayardan Google Drive dosya yükleme işlemidir. Herhangi bir uygulamaya gerek kalmaksızın tarayıcı üzerinden dosya yükleme işlemi başarıyla gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için yalnızca bir bilgisayara ve internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır. Aşağıdaki adımları takip ederek siz de tarayıcı üzerinden Drive’a dosya yükleyebilirsiniz:
1- Web tarayıcısından drive.google.com adresine gidilir.
2- Mevcut bir Google hesabıyla oturum açılır.
3- Drive ana sayfasına girilir.
4- “Yeni” yazısına veya “+” simgesine tıklanır.
5- Açılan pencereye bilgisayardaki dosyalar sürükleyerek bırakılır.
6- Sürükleme yerine “Dosya yükle” seçeneğine tıklanarak klasörlerden dosya seçilebilir.
7- Dosyaların yüklenmesi için beklenir. Büyük dosyaların yüklenmesi daha uzun sürebilir. Yükleme tamamlandığında dosyalar hesaba kaydedilir.

Bilgisayar Uygulamasından Drive’a Dosya Yükleme

Tarayıcı yerine bilgisayar uygulamasını kullanmak Drive’a daha pratik bir şekilde yükleme yapma imkanı sunar. Bunun için bilgisayarın internete bağlı olması oldukça önemlidir. İlk olarak eğer yoksa Google Drive uygulaması masaüstüne indirilmelidir. Yükleme adımları tamamlandıktan sonra uygulamayı açarak bir Google hesabına giriş yapılmalıdır. Google hesabı olmayan kişiler yeni bir Google hesabı oluşturabilmektedir. Ardından, “+” simgesi ya da “Yeni” yazısına tıklanarak dosya yükleme alanı açılmalıdır. Dosya yüklerken sürükleme ya da dosya seçme işlemleri yapılabilir. Eğer dosyalar birbirine yakınsa sürükle – bırak yöntemiyle sisteme yükleme yapılabilir. Farklı klasörlerde yer alan dosyalar içinse dosya seçmek daha kolay olmaktadır. Seçilen dosyaların yüklenmesi
tamamlandığında klasörler otomatik olarak Drive hesabına kaydedilmekte, istenilen kişilerle paylaşılmaya hazır hale gelmektedir.

Google Drive ile bir dosya nasıl paylaşılır isimli içeriğimizi inceleyerek, bu konu hakkında daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Mobil Uygulamadan Drive’a Dosya Yükleme

Akıllı telefonlardan ya da tablet üzerinden de Google Drive’a erişim sağlanabilmektedir. İnternet bağlantısı olan mobil cihazlardan en çok yapılan işlemlerden biri de dosya yüklemedir. Dosyaları Drive hesabına yüklemek için ilk olarak Google Drive mobil uygulamasının indirilmesi ve aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir.
1- Google Drive uygulamasını açın.
2- Var olan bir Google hesabıyla oturum açın.
3- Uygulamada bulunan “+” simgesine tıklayın.
4- “Yükle” yazısına tıklayarak dosyalarınızı seçin.
5- Yeni bir video ya da fotoğraf çekmek için “Video çek” ve “Fotoğraf çek” seçeneklerini kullanın. Yükleme tamamlandığında tüm veriler otomatik olarak hesaba kaydedilir.

Google Drive’dan Nasıl Dosya İndirilir?

Dosya yüklemek kadar var olan dosyaları indirmek de oldukça kolaydır. Bunun için web tarayıcısı, mobil uygulama ya da masaüstü uygulama kullanılarak Drive Google dosya indirme işlemi tamamlanabilmektedir. İndirme işlemlerinin başarıyla tamamlanması için ilk olarak tercih edilen cihazın internet bağlantısı olduğundan kesin olarak emin olunmalıdır. Ardından Google Drive adresi açılarak hesaba giriş yapılmalıdır. Bir bağlantı linki mevcutsa açılan linkten, değilse kişisel dosyalar arasından indirilecek klasör bulunmalıdır. Bunun için arama motorundan ya da filtreleme yönteminden yardım alınarak vakit kazanılabilmektedir. İndirilecek dosya bulunduğunda klasörün üzerine gelerek sağ tıklamak ve “İndir” seçeneğini seçmek yeterlidir. Dosya indirme işleminde üst menü çubuğundan da yardım alınabilir. İndirilecek klasörün içine girdikten sonra üst menüye tıklanarak “İndir” seçeneği seçilir. Dosya indirmesi başladığında alt panelden ya da “İndirilenler” bölümünden yüklemenin ne kadar ilerlediği takip edilebilmektedir. Dosya büyüklüğü ya da internet bağlantısının hızı, dosyaların iniş süresinin değişmesine neden olabilmektedir. Büyük boyutlu dosyalar daha geç inerken, internet bağlantısının yavaş olması da inme süresini uzatabilmektedir.