loader

Online platformda da verilerin güvenliğini sağlamak ve proje yönetimlerini kolaylaştırmak için yönetici konsollarının aktif şekilde kullanılması oldukça önemlidir. Workspace hesabını daha etkili şekilde kullanmak için Google Workspace yönetici kısıtlama kaldırma işleminden yardım alınmalıdır. Bu işlem, yöneticilere bazı izinler verilmesini ya da kısıtlamalar yapılmasını sağlar.

Online çalışma alanı sayesinde Google Workspace yönetici kısıtlama ya da kaldırma işlemleri yapılarak geçici süreliğine izin oluşturmak ya da verilen izinleri geri almak mümkündür. Böylelikle kimin hangi verilere ne kadar süreyle erişim sağlayabileceği yöneticinin kontrolünde olur. Bunun için aşağıdaki adımları izlemek yeterlidir:
1- Google Workspace yönetici konsoluna giriş yapılır.
2- Sol tarafta yer alan menüden “Ayarlar” bölümü seçilir.
3- Genel ayarlar kısmının altında bulunan “Kısıtlamalar” seçeneğine tıklanır.
4- İlgili kısıtlama ayarı bulunduktan sonra düzenlemek için üzerine tıklanır.
5- Kısıtlamaları kaldırdıktan ya da ekledikten sonra ayarlar kaydedilir.
Eğer ayarlar bölümünden ilgili kısıtlamayla alakalı bir seçenek bulunamadıysa arama çubuğuna istenilen anahtar kelimeler yazılır. Çıkan sonuçlar arasından istenilen ayar bulunarak değiştirilir. Değişikleri yaptıktan sonra “Kaydet” ya da “Uygula” yazısına tıklanması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.

Google Workspace Nedir?

Uzaktan ya da esnek çalışma şartlarında ofis ortamını online hale getirmek için Google Workspace kullanılır. Bu platform üzerinden toplantılar, sunumlar, doküman paylaşımları, mesajlaşmalar, takvim belirleme gibi çeşitli işlemler yapılabilmektedir. Çalışanların daha iyi iş birliği kurabilmesi ve proje yönetiminde tam kontrol sağlanması adına oldukça faydalıdır. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak ve Google Workspace hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için “Google Workspace Nedir?” adlı yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Google Yönetici Konsolu Nasıl Çalışır?

Yönetici konsolu, Google Workspace hizmetlerinin yapılandırılması için tasarlanan özel bir araçtır. Bu araç sayesinde hesap yönetimi yapılabilir, güvenlik yapılandırmaları düzenlenebilir, uygulama ve hizmetlere erişim sağlanabilir. Kullanıcı izinleri de yönetici konsolu üzerinden yapıldığı için oldukça pratik şekilde çalışır. Terfi durumlarında, işe alımlarda ya da kuruluşun bünyesinden ayrılan bir yönetici olduğunda Google Workspace yönetici kısıtlama veya kısıt kaldırma işlemleri yapılabilmektedir.

Google Workspace Yönetici Konsolu Nasıl Kullanılır?

  1. Kullanılan web tarayıcısından https://admin.google.com adresine gidilerek yönetici konsoluna ulaşım sağlanır.
  2. Oturum bilgileri girildikten sonra “Giriş yap” seçeneğine tıklanır.
  3. Açılan sayfadaki arama çubuğundan yardım alarak istediğiniz hizmete ya da ayara erişim sağlayabilirsiniz. Özel yapılandırmalar için sağ ve sol tarafta yer alan menüler kullanılabilir.
  4. Ayarlar yapıldıktan sonra sayfanın alt kısmında yer alan “Kaydet” seçeneğine tıklanır.
  5. Son olarak sağ üstte yer alan profil simgesine tıklanarak hesaptan çıkış yapılmalıdır.

Google Yönetici Konsoluna Nasıl Girilir?

Yönetici konsoluna girmek için ilk olarak kuruluş tarafından belirlenen bir kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç duyulur. Eğer henüz Google Workspace kısıtlama kaldırma işlemi yapılmadıysa yönetici paneline erişilemeyebilir. Etkinleştirilen hesaplara giriş yapmak içinse https://admin.google.com linkine tıklanarak giriş bilgilerinin doğru ve eksiksiz şekilde yazılması yeterlidir.